понедељак, 10. децембар 2012.

Zašto ne možete skinuti salo sa trbuha?

Masnoća koja se nalazi na području trbuha, posebno na donjem dijelu te ono sa strane što znaju nazivati „ljubavnim ručkama“ ili „šlaufom“ zna biti izuzetno tvrdokorna i nikako ne silazi dolje. Forumi su prepuni upita mnogih osoba, kako mlađih tako i starijih, podjednako žena i muškaraca, o tome kako ukloniti baš taj dio. Možda provodite mnogo sati za vježbanje aerobnih i anaerobnih vježbi, promijenili se ishranu, koristite preparate za mršavljenje ali trbuh je i dalje tu. Pogledajmo zašto ispod slike… Raspored gubitka masnoća na ljudskom tijelu
Ako promotrite ovu sliku gdje je Leonardo Da Vinci pokušao prikazati idealne omjere na ljudskom tijelu, primijetiti ćete krugove sa brojevima koji stoje preko prikaza ljudskog tijela. Ti krugovi različitih boja na totalno pojednostavljen način pokušavaju vam prikazati kojim redom trošite masnoće sa tijela. Za vrijeme dok tijelu treba energija koja je pohranjena u obliku masnoća, tijelo je uzima sa onih mjesta gdje ju je posljednju pohranila, odnosno sa područja koje pokriva krug pod brojem 1.

Možda je to malo teže shvatiti, ali recimo to ovako. Kada tijelo sprema masnoće, sprema ih od centra tijela prema van. Dakle spremanje počne oko pupka i širi se koncentrično po tijelu. Zato je trbuh uvijek najveći. Ako ste vi upravo pomislili da to nije tako jer je vaša stražnjica veća od vašeg trbuha, ne zaboravite da gornji dio stražnjice ulazi u istu regiju kao trbuh, odnosno predstavlja centar pa još nekoliko genetskih faktora može dovesti do toga da se vama osobno tamo nataloži više.
Spremanje masnih zalihe se postepeno povećava u centru i polako širi prema perifernim dijelovima tijela sve do ruku. Trošenje tih masnih naslaga ide obrnutim redom, dakle od šaka i stopala prema unutra, pa dolazite do toga da ćete trbuh skinuti posljednji. Odnosno ponekad možete imati dojam da nikako ne ide dolje ma koliko vježbali jer tijelo još uvijek ima masnoća po drugim mjestima koje uvije troši prije ove masnoće na trbuhu.
Redoslijed trošenja masnoća bi bio ovakav
1. Podlaktice i potkoljenice iznad stopala
2. Nadlaktice, područje direktno ispod koljena, lice i vrat
3. Prsa, gornji dio leđa, koljena
4. Gornji dio trbuha, i natkoljenice
5. Srednji dio trbuha, donji dio stražnjice, struk i bokovi
6. Donji dio trbuha i gornji dio stražnjice

Ako pogledate ovakav redoslijed trošenja masnoća, ne sviđa vam se baš, zar ne? Ispada da morate izuzetno puno smršaviti da bi skinuli baš ono što vas živcira. No ima jedna dobra stvar u svemu ovome, a to je krug 2 u kojem su lice i vrat jer kada smršavite u licu to ljudi odmah primjećuju i pitaju vas odmah jeste li smršavili, a to će vam dati dodatnu motivaciju da nastavite.
Krug 3 u kojem su prsa je za muškarce izvrstan, a za žene jako loš. Naime dojke sadrže dosta masnoća, a ženama nikako ne odgovara izgubiti masnoću na tom području jer to uglavnom čini njihova prsa lijepim i privlačnim, dok muškarcima ne odgovara da masnoća kod njih tamo uopće bude.
Krugovi 4, 5 i 6 očito su za ona područja koja uglavnom muče najveći broj ljudi, i na tom području je količinski najviše masnoća pa najviše traje dok ne vidite efekte na tom području.
Ovakav prikaz trošenja masnoća je totalno pojednostavljen prikaz i može biti drugačiji na vašem tijelu jer na trošenje masnoća može utjecati mnogo drugih faktora poput genetike, toksina, sjedilačkog načina života, lijekovi… Ovime želimo samo pokazati i pojasniti zašto vam možda ne uspijeva smršaviti u trbuhu i struku. Ovo vam također govori zašto nije moguće smršaviti lokalizirano, a s time će se složiti veliki broj stručnjaka (liječnika, nutricionista i trenera). Dakle sprave i preparati za koje se tvrdi da skidaju masnoća sa točno određenog dijela tijela ne mogu baš tako raditi.
Ako promatrate kemijski, moguće je recimo jednoj kremi da otopi masnoće ispod kože na mjestu gdje ste ju namazali, ali ta masnoća odlazi u krvotok i ako nije odmah potrošena (dakle ako ne vježbate) ponovo se natalože negdje drugdje ili čak na isto mjesto natrag. Biološki princip spremanja masnoća nije promijenjen zato što vi recimo grijete samo trbuh, a ruke i noge ne, masnoće će se i dalje trošiti tamo gdje su došle posljednje, na rukama i nogama, a ne na trbuhu. Zaključak je da naprave koje tvrde da tope masnoće s trbuha neće biti tako brze kako očekujete. One će otopiti masnoće s trbuha, ali tek nakon što tijelo potroši masne zalihe sa drugih dijelova tijela.
No vratimo se na posljednji, 6. krug, onaj u kojem je taj problematični donji dio trbuha i gornji dio stražnjice te struk. Zna biti situacija gdje netko uspije potrošiti sve ostale vidljive zalihe masnoća sa ruku i nogu, i čak gornjeg djela trbuha te se gornji parovi trbušnih mišića već vidi, ali donji nikako da izađu na vidjelo, a baš su ti donji trbušni mišići ono što tijelo čini jako lijepim. Ali ako ste dobro pročitali prethodnu rečenicu primijetili ste da smo napisali „vidljivih“ masnih zaliha. Naime ako više nigdje ne možete napipati salo, to ne znači da ga tamo nema, samo je dublje unutra i ne može se dodirnuti. Unutar mišićnog tkiva i oko organa može biti dosta masnoća koje je totalno nevidljivo izvana, ali čini određenu količinu koja je dovoljna da se tamo zadržava i teško ju je potrošiti jer se nadomješta nakon svakog obroka. Vi vježbate i potrošite, a zatim se najedete i tijelo to vrati nazad, a izvana se ne primijeti. Ta masnoća se naziva visceralna masnoća.
Unutar trbušne šupljine može biti dosta te visceralne masnoće, a može je biti i dosta raspoređeno po ostalim dijelovima tijela. Dokle god te masnoće ima previše, trbuh neće ići dolje.
Najlakši način za riješiti se te masnoće je jesti hranu koja vam daje sve osim kalorija i redovito vježbati kombinacijom aerobnih i anaerobnih vježbi. Dakle masno i ugljikohidrate na minimum, a dosta vitamina, minerala, antioksidanata, bjelančevina… i tome dodajte trčanje, vožnji na biciklu, malo dizanja utega….
 http://emrsavljenje.com
 





Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.