Има ли шта лепше од Мајке Божије, самог имена те светиње над светињама. Пресвета Богородица у народу позната као брзопомоћница, мајка Господа Исуса Христа заслужује свако поштовање. Старац Пајсије је говорио „Благо ономе ко воли и поштује Богородицу, увек ће га чувати на путу земаљском“.
Није поштовање само овај или онај обичај. Поштовање је када пазимо на дела своја да не посрамимо ни Господа ни Мајку Божију. Тако их на првом месту поштујемо, није био лак овоземаљски живот дјеве Марије. Гледала је како неправедници муче њеног праведног сина, ниједној мајци овог света то није лако, а замислите тек њој која је знала кога је родила.
Сутра славимо Ваведење Мајке Божије (ко слави, трпеза мора да буде посна) и молимо се да њеним покровом стане и изнад нас и заштити нас свих невоља.
Ваведење Пресвете Богородице
Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме. Три дана пута има од Назарета до Јерусалима; но идући на богоугодно дело тај пут не беше им тежак. Сабраше се и многи сродници Јоакимови и Анини, да узму учешћа у овој светковини, у којој узимаху учешћа невидљиво и ангели Божји. Напред иђаху девице са запаљеним свећама у рукама, па онда Пресвета Дева, вођена с једне стране оцем својим а с друге мајком. Беше Дева украшена царским благолепним одећама и украсима, како и приличи кћери царевој, невести Божјој.
За њима последоваше множина сродника и пријатеља, сви са запаљеним свећама. Пред храмом беше 15 степена. Родитељи дигоше Деву на први степен, а она онда сама брзо узиђе до врха, где је срете првосвештеник Захарија, отац светог Јована Претече, и узевши је за руку уведе је не само у храм него у Святая Святыхъ у Светињу над Светињама, у коју нико никада не улажаше осим архијереја, и то једанпут годишње. Свети Теофилакт Охридски вели, да је Захарија „ван себе био и Богом обузет“ када је Деву уводио у најсветије место храма, иза друге завесе, иначе се не би могао овај поступак његов објаснити. Тада родитељи принесоше жртву Богу, према закону, примише благослов од свештеника, и вратише се дома, а Пресвета Дева оста при храму.
И пребиваше она при храму пуних 9 година. Док јој беху родитељи живи посећиваху је често, а нарочито блажена Ана. Када пак родитељи њени беху Богом одазвани из овога света, Пресвета Дева оста као сироче, и не жељаше никако до смрти удаљавати се из храма нити ступати у брак. Како то беше противно и закону и обичају у Израиљу, то она по навршетку 12 година би дата свети Јосифу, сроднику своме у Назарет, да под видом обручнице живи у девствености, те тако и да своју жељу испуни и привидно закон задовољи. Јер у то време не знаде се у Израиљу за девојке завештане на девство до краја живота. Пресвета Дева Марија беше прва таква доживотно завештана девојка, и њој после следоваху у цркви Хрисотвој хиљаде и хиљаде девственица и девственика.
Београдскипортал.рс
Срећан Вам овај предивни празник! Нека Вас чува Мајка Божија!
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.