понедељак, 16. децембар 2019.

Света великомученица Варвара

svtvarvara Данас је Света великомученица Варвара  
Српска православна црква 17.12.прославља Свету великомучемицу Варвару.
Иако данас није заповједан црквени празник, није црвено слово, у народу је дан Свете Варваре поштован и прославља га мали број српских породица као своју крсну славу.
Њен култ је подједнако развијен како на Истоку тако и на Западу. Код нас је сачуван обичај, иако непознатог поријекла, да се данас кува „варица“ од разних житарица, која се једе сљедећих дана.
Такође се сије жито, у плитак тањир или чинијицу, које ће озелењети до Божића.
Ова светитељка живјела је у четвртом вијеку у Малој Азији и мученички пострадала ради вјере. У Кијеву се чувају свете мошти за које се вјерује да припадају њој. У неким европским земљамаје  она је покровитељка рудара, геолога, земљорадника, архитеката, зидара, електричара, ватрогасаца, звонара, оружара, кувара, и тесара.

Извор 

Отац ове славне следбенице Христове, која се од раних лета уневести Христу, по имену Диоскор, беше знаменит положајем и богатством у граду Илиопољу Мисирском, а у вери незнабожац. Своју ћерку јединицу, мудру умом и красну ликом, затвори Диоскор у кулу високу, окружи је свим угодностима, даде јој слушкиње на службу, постави идоле за клањање, сазида јој купатило с два прозора. Посматрајући кроз прозор куле земљу доле и звездано небо горе, Варвари се отвори ум благодаћу Божјом, те познаде јединог истинитог Бога Творца, иако немаде никога од људи за учитеља у томе. А када се њен отац једном удаљи из града, она изиђе из куле и, по Божјем Промислу, срете се с неким хришћанкама, које јој јавише истину вере Христове. Срце се Варварино распламти љубављу према Христу Господу. Она нареди, те се просече и трећи прозор на купатилу, да три прозора буду символом Свете Тројице; на једној стени у купатилу прстом нацрта крст и крст се удуби у камен као гвожђем урезан; из њене стопе на поду купатила прокључа извор воде, која доцније многима причини исцељење од болести. Узнав Диоскор веру своје ћерке, изби је сурово, истера из куле и појури за њом да је убије. Стена се једна раступи и сакри Варвару од суровог оца. Када се поново јави, отац је одведе началнику Мартијану, коме предаде ћерку на мучење. Невину Варвару разденуше и шибаху, док јој цело тело не би покривено крвљу и ранама. У тамници јави јој се сам Господ с ангелима и исцели је. Видевши то, нека жена Јулијанија, и сама пожели мучеништва. И беху обе страшно мучене и с поругом по граду вођене. Одсекоше им груди женске, и крв многа из њих истече. Најзад их изведоше на губилиште, где сам отац закла ћерку своју, а војници Јулијанију. Тога истог дана удари гром у кућу Диоскорову и уби и њега и Мартијана. Пострада света Варвара 306. године. Мошти јој се чудотворне налазе у Кијеву. Прослављена у Царству Христовоме, она се много пута јављала до дана данашњега, понекад сама, понекад у пратњи Пресвете Богородице.


Тропар (глас 8):

Варвару свјатују почтим; вражија бо сјети сокруши и јако птица избависја от њих, помошчију и оружијем креста, всечестнаја.

Молитва светој великомученици Варвари

Света великомученице Варвара - са молитвама свете мученице Јулијане која је у страдању твоме приступила разобличавању пагана, и са тобом пострадала великомученицком смрћу, вером у Христа нас укрепи да и ми истрајемо у свим  страдањима својим. Света великомученице Варвара моли се за нас, сада и увек и у све векове. Амин. 


Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.