Михољдан или Миољдан је празник који се празнује 29. септембра/12. октобра. Тај дан је у календару Српске православне цркве посвећен Преподобном Киријаку Отшелнику (негдје Кириак, Кирик).
Киријак Отшелник је био коринтски пустињак који је живио средином V вијека. У раној младости отишао је у Јерусалим, гдје је ступио у манастир. После двадесетак година повукао се у пустињу.
У његовом житију се каже: „Чинио је чудеса, јер бјеше велики угодник Божији. Прочуо се као велики подвижник надалеко, те многи долазише к њему у пустињу, једни ради благослова, други ради исцељења, а трећи да разговарају са њим и добију какав користан савет за душу. Није желио славу, те се повуче у још дубљу самоћу у пустињу, али и ту га људи пронађоше, доносећи своје болесне ради исцељења, јер свети Киријак својом молитвом исцијели многе и из многих истера демоне.“
Није сасвим јасно због чега овај празник носи назив Михољдан. Најизвјесније је да је добио име по светом Архангелу Михаилу, који се у католичкој цркви слави тог дана (29. септембра по грегоријанском календару). Име је, дакле, настало од Михаљ или Миховил, како се код Мађара, односно Хрвата, назива Архангел Михаило. Ову тезу поткрепљује и чињеница да је празновање Михољдана посебно распрострањено у српским крајевима који су били под Аустроугарском, и да је најприје прихваћено од стране Карловачке митрополије.
Михољдан се, као и Преопдобни Киријак Отшелник, у неким породицама слави као крсно име 12. октобра по новом календару. То је једна од петнаест најчешћих српских слава.
Седмица.ме
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.