среда, 16. јануар 2013.

Krumpir, deblja ili ne?

 Krumpir: beskorisno povrće ili dar prirode?


Niti jedno povrće nije toliko mnogostrano, kao skroman krumpir. Jednako fin u kuhanom, pečenom ili prženom obliku, krumpir rijetko dobiva pohvale koje zaslužuje. Zaboravljamo da je ova skromna namirnica igrala važnu ulogu u povijesti čovječanstva. Puno puta spašavala je ljude od gladi tokom rata ili u područjima loših klimatskih uvjeta. Krumpir su prvi počeli uzgajati Indijanci iz Perua prije više od 4000 godina. Iz Amerike u Europu krajem 16. stoljeća ga je donio Sir Francis Drake - pomorski istraživač i vojskovođa. 
 
                        















Činjenice koje niste znali o krumpiru

Krumpir je ekološki čista namirnica. Uzgajati krumpir je lako i jeftino. Za njegov uzgoj  nije potrebno umjetno gnojivo niti pesticidi (iako ih mnogi poljoprivrednici svejedno koriste). Krumpir je prva namirnica koja je uspješno uzgojena u svemiru. Po količini fenolnih spojeva krumpir se može takmičiti sa brokulom, špinatom i kelj pupčarom. Flavonoidi koji sadrži krumpir štite od bolesti srca i krvnih žila, bolesti dišnih puteva i raka.

Za one koji kažu da krumpir deblja 

Nutricionističke karakteristike krumpira: jedna od najhranjivijih biljaka u svijetu, ima manje kalorija od kruha, riže i tjestenine (naravno, ako ga ne pržite u ulju), sadrži više kalija nego banana, sadrži više iskoristivog željeza od bilo kojeg drugog povrća, krumpir je dobar izvor vitamina B, magnezija, fosfora i niacina, ne sadrži masnoće i kolesterol i nekoliko krumpira pokriva dnevne potrebne količine vitamina C. 
 
                       

















Fitness gurui su proglasili krumpir namirnicom koja deblja. Tvrde da zbog visokog glikemičkog indeksa i velikog sadržaja škroba krumpir nije pogodan za mršavljenje. Međutim to nije istina. Provedena su istraživanja o utjecaju krumpira na tjelesnu težinu. Osobe koje su tijekom 6 tjedana svakodnevno konzumirali 7-9 krumpira zapravo se nisu debljale, nego mršavjele!

To se objašnjava time da krumpir izaziva osjećaj sitosti, dok sadrži relativno malo kalorija. (Jedan krumpir u prosjeku sadrži 100-120 kalorija - 2,5 puta manje nego kruh). Ali ako svakodnevno konzumirate pomfrit ili čips svakako ćete se udebljati, jer ova hrana sadrži puno kalorija zbog velikog udjela masnoća.
 
                                     
























Krumpir kao lijek

Krumpir se koristi ne samo kao hrana, nego i kao lijek. Nekoliko primjera primjene krumpire u svrhe liječenja: obloge od kuhanog krumpira koriste se kod reume, gihta, ozeblina, umivanje sa sokom od krumpira liječi akne, ekcem i mrlje na licu, obloge od sirovog krumpira koriste se kod vrućice, opekotina, glavobolje, kora kuhanog krumpira snižava krvni tlak i dr. 

Kako napraviti sok od krumpira

Operite i naribajte krumpir, stavite ga u lanenu krpu i stiskanjem iscijedite sok. Sok možete pripremiti i u sokovniku. Koristite uvijek svježe pripremljen sok. Zbog njegove pristupačne cijene, izvrsnog okusa, hranjivosti i bogatstva nutrijenata, krumpir itekako zaslužuje da ga stavimo na popis super-namirnica, koje su prijatelji našeg zdravlja.

Sheportal

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.