Već u doba Feničana izvozilo se ulje ploda tog čarobnog stabla. Na mnogim rukotvorinama starih Egipćana mogu se raspoznati motivi masline, a Grci su je držali svetom jer je dala ljudske osobine božici Ateni. U doba Rimskog Carstva uzgoj masline proširio se po cijelom Sredozemlju. Poznati po lagodnom životu, rimski su imućnici koristili ulje masline kako za prehranu, tako i za njegu tijela, a postojala je čak i starorimska filozofija dugovječnosti koja je povezivala dva vitalna proizvoda njihova svakodnevnog života: vino i maslinovo ulje.
Blagotvorno za kožu i kosu
Još su naše prabake i bake znale koliko nam maslinovo ulje pomaže u održavanju ljepote. Tako su se ljeti mazale mješavinom maslinova ulja i drugih pripravaka radi održavanja preplanule boje, čime su ujedno koži davale potrebnu vlažnost i njegu.
Sigurno ste puno puta čuli kako su maske s maslinovim uljem izvrsne u regeneraciji i njezi kose, no jeste li znali kako blagodati maslinova ulja možemo iskoristiti i za njegu stopala, ruku ili leđa? Jednostavno, maslinovo ulje pravi je eliksir naše ljepote.
Recepti naših baka
Izvrstan piling za kožu tijela napravit ćete ako pomiješate malinovo ulje i palentu. Ove pripravke možete uvijek pronaći u svojoj kuhinji, a fantastično su hranjivi i osvježavajući za kožu. Predivan osjećaj i koža poput baršuna rezultat su kakav samo možete poželjeti.
Želite li svojoj kosi vratiti sjaj te je nahraniti, iskušajte provjereni recept naših baka. Stucite žumanjak s jednom žlicom maslinova ulja i žlicom konjaka te dobro promiješajte. Potom smjesu ravnomjerno rasporedite po kosi, lagano umasiravajući u tjeme i omotajte frotirnatim ručnikom.
Kosu prije toga omotajte plastičnom vrećicom koja će zadržati toplinu i omogućiti bolje upijanje hranjivih sastojaka iz smjese. Nakon toga kosu operite šamponom te stavite regenerator i osušite. Kosa će imati prekrasan sjaj.
Sheportal.net
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.