недеља, 14. јун 2015.

О Заплању

Заплање
-припада простору који се назива Југоисточна Србија. Од када је ослобођено од Турака 1878, а нарочито после балканских ратова овај предео се назива Југоисточна Србија. Област Заплање лежи  између Суве планине, Бабичке горе и Селичевице и највећим делом поклапа се с подручјем општине Гаџин Хан.

Општина Гаџин Хан припада региону Ниш. Општине Гаџин Хан и Ниш се непосредно граниче, а границе општине Гаџин Хан су свега на 5км од Булевара Светог Цара Константина, који спаја Ниш и Нишку бању. Близина града Ниша је таква да су Заплањци, нарочито они из доњег Заплања, у Ниш ишли пешице на рад или на пијацу. Заплање својом територијом излази у Поморавље, на реку Јужну Мораву и на аутопут Ниш - Скопље. Пошто је Заплање ограђено трима планинама и реком Јужном Моравом, то његова површина има низине на само 200m надморске висине, колико има и Ниш, па се његови терени дижу до 1808 метара, колико износи највиши врх Суве планине - Трем.


Трем Заплање


Међутим, низијски део Заплања је незнатан, па се зато може рећи да је Заплање брдско-планинско подручје, у коме се брежуљци смењују са брдима, а ова са планинским странама и гребенима. Осим бројних мањих целина и заравни, у Заплању се могу издвојити и две веће целине - Горње и Доње Заплање. Многи говоре да Заплање има три овакве целине: Горње, Средње и Доње Заплање.

границе Заплања
Заплање
као област, шире посматрано, обухватила би, поред садашње територије општине Гаџин Хан и делове општина Бабушнице и Власотинца са насељима Штрбовац, Горњи и Доњи Присјан и Завидинце. Евентуално би могло бити обухваћено и подручје насеља Велико и Мало Боњинце, Остатовица и Богдановац. Ако овоме додамо подручје насеља која припадају садашњој територији општине Гаџин Хан (Личје, Равна Дубрава, Велики и Мали Крчимир и друга, онда би то било Горње Заплање, Средње Заплање би обухватило предео око Доњег Душника, при чему би ово насеље било главни центар. Доње Заплање би обухватило подручје од Јужне Мораве преко Гаџиног Хана до села Тасковића. Централно насеље овог предела био би Гаџин Хан.


Заплање мапа

Овако дате границе Заплања јасно су одређене обалом Јужне Мораве, гребенима Селичевице, Суве планине, Бабичке горе. Те границе нису природно одређене једино на простору од Равне Дубраве према Боњинцу, Богдановцу и Остатовици.

 име - Заплање

Према казивању односно веровању Заплањаца, Заплање је добило име по положају ове области.
Заправо, Заплањци су "планинци", а пошто су "иза" ( или "за") планина, то су "за-планинци", односно Заплањци, те отуда и назив целог краја - Заплање. Поред ове дефиниције коју је дао др Д Симоновић, слично тумачење дао је и Радисав Мијалковић, који каже: Од речи "иза планина", "за планина" овај крај добио је име Заплање.
Генерално нико није дао ни једну другу верзију по којој је Заплање добило име, а постојећу верзију нико не оспорава. Не зна се да ли се Заплање увек тако звало, једино се зна да се Сува планина у средњем веку звала Куновица. Највероватније је назив Заплање створен још у 6-7 веку, са доласком Словена. На ово упућује и чињеница да је назив Заплање српског порекла, као што је и назив Куновица.
 заплањске планине
Планине
-У састав Заплања улазе 3 планине:

више о Заплањским и нишким планинама можете наћи и на сајту нишке планине.




Извор http://www.zaplanje.com/zaplanje.html

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.