Jabukovo sirće snižava povišeni krvni pritisak, pomaže kod
bolesti grla, neurednog varenja, slabe cirkulacije i metabolizma, a čuva
i vitku liniju
Da bi ispoljilo svoju lekovitost treba da se uzima svakodnevno, i to kao rastvor od dve kašike sirćeta u mlakoj, prethodno prokuvanoj vodi u koju se dodaju i dve kašike meda.
Ovako spremljen eliksir pomaže kod bolesti grla, neurednog varenja, slabe cirkulacije i metabolizma. Ali preporučuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Potvrđeno je da jabukovo sirće snižava povišeni krvni pritisak, a istovremeno čuva i vitku liniju.
Prelaskom na zdravu ishranu i redovnim konzumiranjem sirćeta čisti se organizam, a ispiranje grla nerazblaženim jabukovim sirćetom veoma je efikasno kod prvih simptoma prehlade.
Za svrab na koži preporučuje se trljanje razblaženim sirćetom, što, inače, prija i zdravoj koži. Ovakve kisele kupke daju koži mekoću, vlažnost i rumenilo. U vidu obloga jabukovo sirće primenjuje se i kod proširenih vena.
U ishrani sportista i onih kojima je za posao ili rad veoma važne koncentracija i usredsređenost jabukovo sirće i njegova kombinacija sa medom, trebalo bi da zauzmu posebno mesto.
Ovo se preporučuje jer je sirće prebogato kalijumom koji utiče na rad mišića i nerava, kao i u biohemijskim procesima na nivou ćelije. Stoga, ukoliko osećate slabost, pospanost, grčeve i bolove u mišićima, a isključena je mogućnost da se radi o nekoj bolesti, najverovatnije vam nedostaje kalijum. Terapija sa sirćetom i medom vrlo brzo će to i pokazati.
Zavisno od zdravstvenih tegoba, jabukovo sirće može da se primenjuje na različite načine:
* Protiv hroničnog umora treba pomešati tri kašičice jabukovog sirćeta sa šoljom meda i to sve sipati u teglu. Svako veče pred spavanje uzimati po dve kašičice ove mešavine. Osim ovoga, postoji i drugi način njegovog konzumiranja. Kašičica sirćeta može da se sipa u čašu vode i pije za vreme ručka.
* Za snižavanje krvnog pritiska treba tri puta dnevno piti čašu vode sa dve kašičice jabukovog sirćeta.
* Protiv glavobolje treba popiti čašu vode u kojoj su razmućene dve kašike meda i dve kašike jabukovog sirćeta.
* Protiv bolova u sinusima treba na svaki sat, sedam puta, popiti čašu vode, u kojoj je razmućena kašičica jabukovog sirćeta.
* Za mršavljenje svakog jutra na prazan želudac treba popiti čašu vode sa jednom do dve kašičice sirćeta. Ili, uz svaki obrok popiti čašu vode sa dve kašičice sirćeta. Tretman traje dva meseca, a gubitak kilograma se postiže zato što jabukovo sirće utiče na brže sagorevanje suvišnog masnog tkiva.
* Za ispiranje grla treba u čašu vode sipati kašičicu sirćeta i na taj način ispirati na svaka dva sata.
* Kod bolova u zglobovima treba bolna mesta u toku noći obložiti platnenom tkaninom koja je dobro natopljena jabukovim sirćetom. Odozgo staviti suvu flanelsku krpu. Uz to, uz svaki obrok treba popiti čašu vode u kojoj je razmućeno deset kašičica jabukovog sirćeta.
* Kod opekotina treba staviti jabukovo sirće na opečeno mesto, nekoliko puta na dan. To će sprečiti pojavu plika i ublažiti bol.
* Kod ekcema obolela mesta treba mazati jabukovim sirćetom četiri puta na dan i tri puta tokom noći. Ekcem, praćen svrabom ubrzo će nestati.
* Kod proširenih vena svakog jutra i večeri kožu preko proširenih vena treba istrljati čistim jabukovim sirćetom. Osim toga, treba i dva puta dnevno popiti čašu vode sa dve kašičice sirćeta. Terapija traje mesec dana.
DOMAĆE SIRĆE
Jabukovo sirće može da se spravlja i u domaćoj radinosti, a za kvalitetno sirće najbolje su neprskane jabuke, po mogućnosti divlje, a ako ih nema mogu i kultivisane.
Jabuke se dobro operu, odstrane peteljke, a zatim se zajedno sa semenkama usitne i samelju u mašini za meso. Nakon toga ta smesa se stavlja u veći lonac ili kačicu.
Ukoliko jabuke nisu pustile dovoljno soka, na 10 kg jabuka dodaje se četvrt litra prokuvane i ohlađene vode. U tu količinu doda se još i 100 g šećera, sve se dobro izmeša, posuda prekrije čistom, višestrukom gazom i ostavi na toplom mestu ili suncu. Smesa se povremeno kontroliše i meša.
Sud treba držati na mestu gde temperatura ne pada ispod 18 ali i ne prelazi 25 stepeni. U ovakvim uslovima, vrenje traje između 25 i 30 dana, a ukoliko ima sunca i kraće.
Kada se proces vrenja završi, sirće se pažljivo procedi, prvo kroz ređu, a zatim kroz gušću cediljku, a na kraju kroz višeslojnu gazu da bi se dobila bistra tečnost. Potom se sipa u čiste, suve flaše. Ako je u pripremi urađeno sve kako treba boja sirćeta biće svetložuta i bez taloga. Ovako dobijeno sirće čuva se na hladnom i mračnom mestu, sa neograničenim rokom trajanja.
http://www.novosti.rs/
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.