недеља, 13. септембар 2020.

🌹🌹🌹ПОЛАГАЊЕ ЧАСНОГ ПОЈАСА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ 🌹🌹🌹

🌹🌹🌹 ЧАСНИ ПОЈАС 🌹🌹🌹 🌺🌺ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ🌺🌺



Rezultat slika za ПОЯСА Пресвятой Богородицы


Једна од највећих драгоцјености Свете Горе која се чува у манастиру Ватопед. Појас Богородице је данас подељен у три дела и представља уз ризу Пресвете Богородице (која је у Грузији) једине драгоцености до данас сачуване из Богородичиног земаљског живота.

Према предању, појас је од камиље длаке начинила сама Богородица. После њеног упокојења, током њеног Успења, појас је предат апостолу Томи. У првим вековима хришћанства појас је чуван у Јерусалиму а током четвртог века у Кападокији. У истом веку М.Теодосије је повратио појас у Јерусалим одакле га је његов син Аркадије пренео у Константинопољ. Тамо је у почетку био у храму Халкопратион (бакарни храм) да би касније доспео у цркву Влахернон од стране цара Леонта. У току владавине Леондија Софуа (886-912) пренет је у палату где исцељује болесну жену владареву по имену Зои. Зои је у знак захвалности Пресветој Богородици златним концем извезла цео појас који је тако добио свој данашњи изглед.

У дванаестом веку у годинама Мануила Првог Комнина (1143-1180) званично је установљен празник (слава) Светог појаса (31 август / сад 13. септембра) док је раније слављен заједно са Покровом (1 јули/ 14.09 ).

Свети појас је био у Константинопољу до 12 века када је у поразу Исаковом од бугарског цара Асама (1185) украден и пренесен у Бугарску. Касније је доспео у руке Срба, а наш велики кнез Лазар српски (1342-1389) га је поклонио манастиру Ватопед заједно са великим комадом Часног Крста. Од тада се чува у олтару Саборног храма овог манастира.
У годинама турске владавине, манастирско братство је кренуло на путовања по Криту, Македонији, Тракији, у Константинопољ и Малу Азију да би посветили и подржали грчки народ и спасили га од зараза које су харале. Носећи са собом Свети појас дешавала су се многа чудеса и исцелења. Од мноштва се издвајају следећа:

Братија манастира Ватопед гостовала су у кући једног свештеника у Аину. Жена свештеникова кришом је том приликом узела један део појаса. Када су се оци укрцали на брод иако је море било мирно нису могли да исплове. Чудећи се овоме, попадија је осетила да је то због њеног сагрешења и вратила је оцима део Светог појаса. Пошто је то учинила, брод је могао да исплови. После овог догађаја је направљена друга кутија у којој се чува део који је попадија желела да узме за себе.

За време револуције 1821, после молбе Крићана, оци су пренели на Крит појас као помоћ народу. Међутим када док су се свештеници спремали за повратак ухапсили су их Турци и повели на погубљење. Свети појас је тада откупљен од стране енглеског конзула Доменика Сантонија. Са крита је свети појас премештен у Санторини у нову конзулову кућу. Вест се пронела по острву а епископ је обавестио братство Ватопеда. Конзул је тражио велику суму новца а народ је иако напаћен успео да сакупи тражени новац и тако је појас враћен у Ватопед. Међутим оно што се десило у Аиноу са женом свештеника поновило се и конзуловој жени. Она је тајно од мужа одсекла један део Светог појаса што је учинило да је конзул ускоро изненада умро а мајка и сестра су јој тешко оболели. Због тога је она 1839 године молила манастир да пошаљу представника и преузму део Светог појаса који је остао код ње.

1864 године је Свети појас пренесен у Константинопољ због колере која је косила становништво. Када се брод приближио луци колера је престала а већ оболели су оздравили. Ово чудо је изазвало знатижељу султана па је пожелео да и сам целива Свети појас.
У периоду док је Свети појас био у Константинопољу један грчки становник из Галата затражио је да се пренесе у његову кућу јер му је син био тешко болестан. Када је појас стигао у његову кућу болесник је већ умро. Свештеници се нису препустили очају. Затражили су да виде мртваца а када су на њега ставили свети појас он је оживео.

1894 је Свети појас позван у место Мадито у Малој Азији због најезде скакаваца који су уништили шуме и пољане. Када је брод на коме је био Свети појас стигао у луку небо је прекрио облак скакаваца који су почели да падају у море па је брод једва усидрен. Становништво је гледајући ово чудо одушевљено појало "Господе помилуј".

До наших дана Свети појас чини чуда, посебно код нероткиња. Њима се даје део освештане траке ( приказан на видео запису ) на Светом појасу и оне уз помоћ вере и молитве добијају милост од Господа и пород.

Ова икона, на којој се види постављање финалних кристалних каменчића, је лично донешена из Манастира Ватопед, принешена многим Светогорским светињама, однешена у Грузију и принешена Светој Ризи Пресвете Богородице и затим својеручно украшена у хиљаде кристалних каменчића.
 
🌿🌺Слава Богу за све 🌺🌿 и 💖💖💖Владичици нашој Пресветој Богородици💖💖💖.

Света Петка Ђунис
 

 

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.