Vuna kao prirodni materijal stara je
gotovo kao i sama ljudska civilizacija. Najstariji pronađeni materijali
su vunenog sirovinskog sastava.
Vuna je rožnato tkivo slično ljudskoj dlaci, koje u sebi sadrži lanolin. To je prirodna mast koja štiti vunu, a na ljude deluje pozitivno iz brojnih razloga. On ima blagotvorno dejstvo na mišiće, zglobove, kičmu, ublažava bolove i stimuliše cirkulaciju. Lanolin se vekovima koristi u medicini za pravljenje anti reumatskih krema i krema za negu kože. Jedna od najvažnijih osobina mu je da na viruse i bakterije deluje rezistentno, jer u sebi sadrži određene amino kiseline koje im nedozvoljavaju opstanak. Vlakna vune deluju na receptore u koži i ubrzavaju proces oporavka i prestanka bola. Od starina se, kao najbolji lek protiv zubobolje ili glavobolje, koristila vunena marama omotana oko glave.
Vuna ima veoma kompleksnu strukturu koja se sastoji od poroznih ćelija sa mnoštvom vazdušnih čepova. To joj daje posebne izolacione osobine, kao i mekoću i lakoću. Zagrevanje tela vunom, ne samo da poboljšava cirkulaciju krvi već ima i blagotvorno dejstvo na unutrašnje organe poput bubrega.
Vuna poseduje i veoma visok nivo apsorbcije vlage (i do 40%), a bez osećaja vlažnosti. Vlaga isparava iz dlake ostavljajući je suvom.
Merimo ovca daje najmekšu i najkvalitetniju vunu koja se koristi za izradu ovih odevnih predmeta. Uz pravilno održavanje, odevni predmet od vune je izrazito dugog veka trajanja.
http://www.wool-art.com/
Održavanje
Iz oprane odeće potrebno je prvo
eliminisati suvišnu vlagu, najbolje ceđenjem pa umotavanjem u suvi
peškir. Nikako nije preporučljivo kačiti odeću prilikom sušenja, već je
treba sušiti na ravnoj podlozi, raširenu i oblikovanu rukom (ne zgužvanu
ili uvijenu) i to na sobnoj temperaturi. Nije dozvoljeno sušenje u
kontaktu sa radijatorom ili direktno izloženo suncu.
Što se tiče hemijskog čišćenja, može se tretirati suvim hemijskim tretmanom.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.